Wielki finał XXVIII Festiwalu Muzyki Sakralnej 2018

„Kończy się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej 2018 w Warszawie. Przed nami dwa szczególne koncerty festiwalowe.W sobotę w Bazylice św. Krzyża odbędzie się koncert muzyki polskiej na 100 niepodległości, natomiast w niedzielę niecodzienny występ Chóru i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej.” -informują organizatorzy festiwalu.
Szczególnie bogatą oprawę będzie miał koncert 9 czerwca, który odbędzie się w Bazylice św. Krzyża: „Będzie to bardzo podniosłe wydarzenie na 100-lecie odzyskania niepodległości. 100 chórzystów zaśpiewa Mszę Polską i Mszę Świętokrzyską Jana Adama Maklakiewicza. Podczas koncertu odbędzie się również przyznanie Srebrnej Piszczałki. Nagrodę tę za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce wręczy prof. Zofii Konaszkiewicz, autorce ponad 150 pieśni liturgicznych m.in. utworu ‚Była cicha i piękna jak wiosna’, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP” – mówi Michał Guzek z fundacji „Chrześcijańskie Granie.

Prof. Zofia Konaszkiewicz jest autorytetem w świecie muzyki liturgicznej, profesorem na Uniwersytetu Muzycznego, a także na Papieskim Wydziale Teologicznym.

SREBRNA PISZCZAŁKA

Nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) „Srebrna Piszczałka” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Nagroda wręczana jest corocznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

LISTA LAUREATÓW

prof. Stefan Stuligrosz (2000 r.)
prof. dr hab. Jerzy Erdman (2001 r.)
prof. Józef Świder (2002 r.)
ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak (2003 r.)
ks. dr Zbigniew Piasecki (2004 r.)
ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber (2005 r.)
ks. prof. Andrzej Zając (2006 r.)
dr hab. Remigiusz Pośpiech (2007 r.)
ks. dr hab. Antoni Reginek (2008 r.)
Przemysław Kapituła (2009 r.)
dr Jan Rybarski (2010 r.)
prof. dr hab. Paweł Łukaszewski (2011 r.)
Jacek Sykulski (2012 r.)
o. Nikodem Kilnar (2013 r.)
ks. prałat Szymon Daszkiewicz (2014 r.)
ks. dr hab. Robert Tyrała (2015 r.)
ks. prof. Jacek Bramorski (2016 r.)
prof. dr hab. Wiesław Delimat (2017 r.)
prof. dr hab. Zofia Konaszkiewicz (2018 r.)

Patronat nad Festiwalem objął kard. Kazimierz Nycz. Komitet Honorowy i Radę Artystyczną wspierające imprezę tworzą artyści, naukowcy oraz wpływowe osobistości z różnych sfer życia publicznego. Festiwal organizuje „Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej”, a finansowo wspiera miasto stołeczne Warszawa.

Szczegółowy program i dodatkowe informacje na temat XXVIII Festiwalu Muzyki Sakralnej 2018 w Warszawie znaleźć można na stronie www.kapitula.org.

Scroll to Top