organy archikatedry 2022

29. Międzynarodowy Festiwal Organy Archikatedry już od 3 września w Warszawie!

„Wielkim zaszczytem jest zagranie na 29. Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY. Wierzę, że piękny program nie pozostawi nikogo niewzruszonym. Dziękuje wszystkim Polakom za szczere wsparcie Ukrainy” – na koncert w Archikatedrze św. Jana zaprasza Svitlana Pozdnysheva, wybitna pianistka, organistka z Lwowa. 


SVITLANA POZDNYSHEVA (Ukraina) – najsłynniejsza organistka Lwowa, solistka Lwowskiej Sali Organowej, organistka, pianistka, klawesynistka. Studiowała we Lwowskim Konserwatorium Muzycznym oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Artystka wykonuje światowy repertuar organowy, popularyzuje dzieła zapomnianych ukraińskich twórców (monokoncerty i nagrania dźwiękowe) oraz wykonuje rzadko grywane kompozycje XIX-XXI wieku, dlatego jej interpretacje są ściśle związane z działalnością badawczą, poszukiwawczą i edukacyjną.
W ramach 29. Festiwalu Organy Archikatedry, Svitlana Pozdnysheva zagra kompozycje m.in. J.S.Bacha, D. Bortnianskiego, G. Muffata, S. Scheidta, CH.M. Widora. 

„Festiwal w tym roku poza reprezentantką Ukrainy będzie gościł muzyków z Włoch, Szwajcarii, Finlandii i Polski. Jest to czołówka najwybitniejszych europejskich organistów i organistek. Serdecznie zapraszamy w każdą niedzielę od 3 lipca do 18 września 2022 do Katedry św. Jana na warszawskim Starym Mieście na koncerty.” – dodaje Przemysław Kapituła, dyrektor festiwalu.

Podczas koncertu inauguracyjnego zostanie wręczona „Srebrna Piszczałka” – nagroda Przewodniczącego Episkopatu Polski. Za liczne zasługi dla rozwoju muzyki sakralnej otrzyma ją w tym roku wybitny dyrygent,  pedagog, muzykolog, były Rektor Akademii Muzycznej w Warszawie, prof. Kazimierz Szymonik.

Kalendarz koncertów:
03.07 – Svitlana Pozdnysheva (Ukraina)10.07 – Maria Erdman (Polska)17.07 – Giovanna Tricarico (Włochy)24.07 – Jean – Christophe Geiser (Szwajcaria)31.07 – Fabio Ciofini (Włochy)07.08 – Józef Kotowicz (Polska)14.08 – Piotr Rachoń (Polska)21.08 – Przemysław Kapituła (Polska)28.08 – Giulia Biagetti (Włochy)04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni.


 Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym.


Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org

Bilety:ewejsciowki.pl

Scroll to Top