Św. Filip Neri od 3 lat jest patronem fundacji „Chrześcijańskie Granie”

W przeddzień 503 roczny urodzin św. Filipa Neri, w piątek 20 lipca Fundacja Chrześcijańskie Granie organizuje koncert ks. Andrzeja Daniewicza (lidera zespołu La Pallotina). „Wybór świętego na patrona fundacji „Chrześcijańskie Granie był naturalny. 21 lipca 2015 roku przypadła 500 – rocznica urodzin Filipa. Jako założyciel i pomysłodawca Oratorium jest bliski muzyce chrześcijańskiej. Radość, wiara oraz wychodzenie do każdego napotkanego człowieka jest bliskie idei fundacji.” – mówi Michał Guzek, Prezes fundacji Chrześcijańskie Granie.

 

„Akt notarialny fundacji został podpisany 12 marca 2015 roku, jak okazuje się to właśnie kilkaset lat wcześniej tego dnia Filip Neri został ogłoszony świętym przez Kościół. Wierzę, że dzisiaj ten święty ma wiele jeszcze nam wszystkim do powiedzenia” – zauważa prezes fundacji.

 

Od 21 lipca 2015 Święty Filip Neri jest patronem fundacji “Chrześcijańskie Granie”. Fundacja organizuje m.in. festiwale, koncerty i panele o muzyce chrześcijańskiej. Szczególnym zadaniem jest też promocja młodej sceny muzycznej.

 Bilety na wydarzenie: 29 zł poprzez wpłaty na: Fundacja Chrześcijańskie Granie; Nr konta: 46 1050 1012 1000 0090 3065 9909 (tytułem: urodziny.darowizna na cele statutowe). Bilety można kupić również na www.eventim.pl

„Występ w kawiarni Karowa 20 będzie preludium przed 8. Festiwalem Chrześcijańskie Granie. Ksiądz Andrzej Daniewicz będzie jedną z gwiazd festiwalu. Podczas wydarzenia będzie można zakupić bilety na festiwal oraz ostatnią płytę zespołu La Pallotina MIŁOŚĆ NAD WISŁĄ.” – mówi Michał Guzek, prezes fundacji Chrześcijańskie Granie.

 

Patronat:
 
Salve TV
Stacja7.pl
LISTA Z MOCĄ
muzyczne DarY
Radio Warszawa
Radio Niepokalanów
Przewodnik Katolicki
Chrześcijańskie Granie
Katolicka Agencja Informacyjna / KAI
KMDM – Klub Miłośników Dobrych Mediów
Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce
 
Organizator: Fundacja „Chrześcijańskie Granie”

 

 św. Flip Neri

Święty Filip Neri – (ur. 21 lipca 1515 we Florencji, zm. 26 maja 1595 w Rzymie) – Zaznaczył się w historii muzyki jako twórca i propagator oratorium – organizował on nabożeństwa połączone ze śpiewaniem pochwalnych pieśni religijnych (laudes) w formie dialogowanej. Od nazwy domu (oratorio), w którym wykonywano te nabożeństwa, przyjęła się nazwa tej formy muzycznej. W 1534 udał się do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię. Przerwał studia i w 1548 założył “Bractwo Świętej Trójcy”, opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjął święcenia kapłańskie. Przy kościele św. Hieronima della Carità w Rzymie założył “Oratorium” – miejsce przeznaczone dla elity intelektualnej miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Został przez niektórych oskarżony o nowinkarstwo, a papież Paweł IV zakazał mu na pewien czas działalności. Filip Neri dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany “Apostołem Rzymu”. Filip Neri otrzymał stygmaty Ducha Świętego. W 1551 założył zakon filipinów (oratorianów). Była to pierwsza formacja zakonna katolicka, w której nie było ślubów zakonnych. Zmarł w wieku 80 lat. (wikipedia)

Scroll to Top