Złoty Krążek 2014 dla magda.leny frączek

4. Festiwal Chrześcijańskie Granie za nami – pierwsze wrażenia

Złoty Krążek - Gospel Box

Zakończył się 4. Festiwal Chrześcijańskie Granie, który odbywał się od 18 do 19 października w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce na warszawskich Bielanach. Na scenie wystąpili najciekawsi wykonawcy młodego pokolenia grający współczesną muzykę chrześcijańską.Impreza zgromadziła nie tylko liczne grono fanów dobrej muzyki, ale także dziennikarzy i środowisko muzyczne.

 

Jeden z najlepszych koncertów w swojej karierze zagrała magda.lena frączek, która otrzymała po raz trzeci Złoty Krążek 2014 za album Effatha. Serce publiki podbili Zetaigreka z projektem Wyrwani z Niewoli oraz dawno nie koncertujący Frenchman. Wysoki poziom zaprezentował uwielbieniowy Zespół 33 i specjalny projekt złożony z muzyków TGD, El Camino oraz Strony B. Całość poprowadził tradycyjnie, niezawodny Łukasz Sośniak – dziennikarz Radia Jasna Góra, autor audycji GospelBox.

 

Pierwszy dzień Festiwalu upłynął pod znakiem salek muzycznych. To słowo było wymieniane wielokrotnie w różnych formach. Biskup Grzegorz Ryś w błogosławieństwie dla organizatorów akcji nazwał je „orlikami muzycznymi”, natomiast prowadzący Festiwal Chrześcijańskie Granie Łukasz Sośniak, widziałby określenie „inkubatory”. Jeszcze inny termin wymyśliła Klaudia Grabek ze StronyB, która w „historii prawdziwej”, nazwała je po prostu „próbowniami”. Temat salek muzycznych miał zainspirować zarówno widzów, jak i muzyków występujących na Festiwalu Chrześcijańskie Granie.Wydaje się, że się udało. Wśród publiki znalazły się osoby, które podjęły temat bardzo szybko. Widoczne to było po rewelacyjnym koncercie 33, po którym publika wywołała zespół na „bis” śpiewając refren do utworu Jezus Królem Chwały. Występ Frenchmana był tylko krótką próbą przed tym co wydarzyło się na koniec I dnia Festiwalu. Koncert Uwielbienia, tak jak podkreślała jedna z solistek tworzących projekt specjalnie przygotowany na wydarzenie, stał się wspólną modlitwą zebranych w Dobrym Miejscu. Można było doświadczyć tego co ujął w tytule zajawki na temat Festiwalu w Gościu Niedzielnym Tomasz Gołąb: „Bóg też tam był”.

 

Drugi dzień Festiwalu Chrześcijańskie Granie już nie wypełnił Auli Bł. ks. Jerzego Popiełuszki tak szczelnie jak w sobotę. Nie przeszkodziło to jednak rozruszać warszawskiej publiczności. Autentyczny przekaz,  mocne świadectwo chłopaków z projektu Wyrwani z Niewoli porwało warszawskie Dobre Miejsce do wspólnej zabawy i uwielbienia w rytmach Hip-Hopu. Zetaigreka wystąpił jako support przed magda.leną frączek, która zagrała z  nowym składem utwory z nagrodzonej płyty „Effatha”. Podczas koncertu piosenkarka zaprezentowała piosenki z powstającego albumu.

 

„Magda Frączek od swojego debiutu zrobiła ogromy postęp” – zauważa Michał Guzek, który współorganizował Festiwal Chrześcijańskie Granie. Rozwój docenili fani dobrej muzyki, dzięki którym piosenkarka otrzymała „Złoty Krążek” za największą sprzedaż albumu „Effatha” w Chrześcijańskim Graniu. „W momencie, gdy ktoś kupuje płytę, już się wiąże z muzyką i treścią, którą ta płyta zawiera. To jest dla mnie świetna nagroda, utożsamiam ją z nagrodą publiczności, więc myślę, że lepszej nagrody nie można dostać” – powiedziała w rozmowie z KAI Magdalena Frączek.

 

Swoje  błogosławieństwo dla organizatorów i uczestników Chrześcijańskiego Grania skierowali kard. Kazimierz Nycz, Bp Marek Solarczyk i Abp Henryk Hoser. „Mocy płynącej z błogosławieństwa można było doświadczyć nie jeden raz” – deklarują organizatorzy Festiwalu Chrześcijańskie Granie.

 

Koncerty Festiwalu Chrześcijańskie Granie były transmitowane poprzez stronę www.lasbielanski.pl oraz (I dzień) TV Dobre Media.

 

Za: mg /Kai /idziemy /gosc.pl

fot. Olga Utrata / GospelBox

Fragment koncertu uwielbienia – sobota, 18 października 2014

Scroll to Top